ZİNA (ALDATMA) SEBEBİ İLE BOŞANMA DAVASI

8 Ekim 2021 karal_karal 0 Comments

Medeni Kanunumuz boşanma sebeplerini genel boşanma sebepleri ve özel boşanma sebepleri olarak iki ana başlık altında toplamıştır. Bu makalemizde boşanma sebebi olan ve Medeni Kanunumuzun BOŞANMA üst başlıklı 161. Maddesinde düzenlenen; zina yani aldatma sebebiyle boşanma hükümlerine yer verilmektedir.

Aldatma (Zina) Sebebiyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Aldatma sebebiyle boşanma davası açılabilmesi için;

1- Eşlerin aldatma sırasında resmi açıdan evli olması gerekmektedir.  

  • Eşlerin evli olup ayrı yaşaması ve/veya eşlerin boşanma davası açıp davanın devam ediyor olması durumunda da eşlerin birbirlerine olan sadakat yükümlülüğü devam ettiği için üçüncü kişilerle birlikte olmaları eşlerin aldatma sebebi ile boşanma davası açılabileceği anlamına gelir.

2- Eşlerden birinin karşı cins ile cinsel ilişki kurması gerekir. 

  • Eşlerden birinin üçüncü bir kişi ile cinsel ilişki kurması gerekmektedir. Ancak bu üçüncü kişi kesinlikle karşı cins olmalıdır. Eşcinsel ilişki yaşayan eşe karşı aldatma (zina) sebebiyle boşanma davası açılamaz, ancak Türk Medeni Kanunu’nun Boşanma üst başlıklı 163. Maddesi olan Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme hükümlerine dayanarak dava açılabilir.
  • Tarafımıza en çok gelen sorulardan biri; ‘’Eşim karşı cinsle cinsel ilişki kurmuyor ancak başkaları ile sosyal medya aracılığı ile mesajlaşıyor. Ne yapabilirim?’’

Bu sorunun cevabı; Eşlerden birinin karşı cins olan üçüncü kişi ile cinsel ilişki yaşamadan yalnızca flört etmesi, Whatsapp’tan, İnstagram’dan, Facebook’tan v.b. sosyal medya araçlarından mesajlaşması gibi eylemler aldatma olarak değerlendirilmez, ancak sadakat yükümlülüğüne aykırı davranıştan bahsedilerek boşanma sebebidir.

  • Aldatma (zina), iki kişi arasında gerçekleştiği için ispatı çok zordur. Bu işin ispatı için ülkemizde halen çok kullanılmasa da dedektifler vardır. Bu sebeple Yargıtay’ın, bazı durumların aldatma (zina) fiilini oluşturduğuna dair kararları bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, eşlerden birinin üçüncü kişiye ev tutması, beraber kaldıklarına dair otel kayıtları, sosyal medyada birbirleri ile fotoğraf paylaşımları, sürekli olarak telefon görüşmeleri gibi durumlar aldatmaya delil olarak gösterilebilir.

3- Aldatan eşin aldatma (zina) işlemini bilerek ve isteyerek yapması gerekmektedir.

  • Örneğin kadının cinsel saldırıya uğraması ya da irade dışı yani istemeden zorla alınan alkol veya uyuşturucu madde etkisi altında iken, kişinin kontrol kabiliyetini yitirmesi suretiyle cinsel ilişki yaşanması zina olarak değerlendirilemez.

4- Aldatma (Zina) Sebebiyle Boşanma Davasında Zamanaşımı

  • Aldatılan eşin, aldatmayı öğrenmesinden itibaren altı ay ve her halde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle aldatma sebebiyle boşanma davası açma hakkı düşer. Bu süreler hak düşürücü sürelerdir. Hak düşürücü süre, hakim tarafından resen dikkate alınır, davanın her aşamasında öne sürülebilir.
  • Aldatılan eş karşı tarafı affedip devam ederse sonrandan dava açma hakkı yoktur. Aldatma fiilini affeden ya da görmezden gelen eş, aldatmayı kabullenmiş sayılır ve buna dayanarak dava açamaz, açılan dava aldatma sebebiyle boşanma davası ise dava reddedilir. Ancak dava şiddetli geçimsizlik ve aldatmaya dayalı olarak açılmış ise boşanma davası görülmeye devam edecektir.

Aldatma sebebi ile üçüncü kişiye açılan tazminat davaları hakkında sonraki makalelerimizde bilgi vereceğiz.